Водонепроникність бетону – це його здатність протистояти проникненню води під тиском. Цей показник дуже важливий для будівельних матеріалів, які використовуються в умовах підвищеної вологості, підземних або гідротехнічних спорудах.
Параметр водонепроникності закладається в бетон ще під час виготовлення. Залежно від ступеня водонепроникності йому присвоюється певна марка. Марка впливає на те, в яких типах споруд може використовуватися бетон. Також марка водонепроникності пов’язана з маркою бетону. Додатково надати бетону захист від вологи можна, застосовуючи гідрофобізатор для бетону.
Марки водонепроникності бетону
Марка водонепроникності бетону позначається буквою «W» і цифрами (наприклад, W4, W6). Цифра позначає максимальний тиск води (в МПа), який витримує даний бетон без пропускання води. Чим вище число, тим краще бетон чинить опір воді.
Бетон W2 (М100-М200): матеріал активно вбирає вологу, незалежно від товщини, тому потребує обов’язкової гідроізоляції.
Бетон W4 (М250-М300): має меншу проникність порівняно з W2, але залишається гігроскопічним. Рекомендується використовувати його в цивільному будівництві з додатковим гідрозахистом.
Бетон W6 (М350): відрізняється низькою водопроникністю, завдяки чому підходить для герметизації швів у залізобетонних конструкціях, гідроізоляції ємностей і створення монолітних споруд. Також його використовують для підвальних приміщень на ділянках із високими ґрунтовими водами.
Бетон W8 (М400): його застосовують для фундаментних робіт, промислових резервуарів, гідротехнічних споруд, а також у будівництві житлових приміщень із підвищеною вологістю.
Бетон W10-W20 (М450-М600): відрізняється високою водонепроникністю, що дає змогу обходитися без додаткової гідроізоляції. Ці склади застосовуються для будівництва гідротехнічних об’єктів, резервуарів для рідин. Такий бетон також має високу морозостійкість (F200-F300), що дозволяє витримувати різкі зміни температури.
Як підвищити водонепроникність бетону
Слід сказати, що на фактичну водонепроникність бетону впливає не тільки марка, але і якість заливки бетону. Мікротріщини і пори, що утворилися через недостатнє ущільнення бетонної маси або занадто швидке затвердіння бетону, призводять до втрати водонепроникності.
Щоб не допустити проникнення вологи в бетон, використовують шар гідроізоляції. Це може бути плівковий матеріал, як, наприклад, бітум. Або ж обмазувальні матеріали, такі як бітумна мастика або ж інші засоби гідрозахисту.
Але що робити, якщо потрібно захистити бетон від вологи і при цьому зберегти його зовнішній вигляд? Наприклад, для захисту бетонних доріжок, покриттів або декоративних виробів з бетону. У таких випадках на допомогу приходять гідрофобізатори. Це спеціальні засоби, які роблять верхній шар бетону стійкішим до проникнення води.
Наприклад, гідрофобізатор FOB-F7 проникає в пори бетону й утворює захисний шар, який не допускає проникнення вологи всередину, водночас не змінює зовнішній вигляд поверхні. Такий захист підвищує морозостійкість бетону (адже існує прямий взаємозв’язок між водонепроникністю і морозостійкістю). Крім того, обробка бетону FOB-F7 запобігає появі на бетоні цвілі та висолів.
Як бачимо, загалом потрібної водонепроникності бетону можна досягти за допомогою використання необхідної марки бетону, для додаткового захисту вже наявних конструкцій, можна використовувати гідрофобне покриття.